"Enter"a basıp içeriğe geçin

Const-Constexpr

Bazı durumlarda bir değişkenin değiştirilememesini isteyebiliriz. Bu durumda const yada constexpr anahtar kelimelerini kullanabiliriz.

Const

Mesela const int i=0; dersek i’nin değeri 0 olur ve normal şartlarda değiştirilemez.

Bu anahtar kelime nerdeyse herşey için kullanılabilir. Standart tipler, sınıf nesneleri, diziler, yapılar(structor)… hepsindeki kullanım amacı, bir değerin atandığı ilk hali ile kalmasıdır.

Fonksiyonlarda da kullanılabilir. Mesela referans ile gelen bir değişkenin fonksiyon içinde değişmemesini isteyebiliriz.

Eğer gelen şey bir pointer ise, gösterdiği adresteki eleman değiştirilemez

 

Üye fonksiyonlarda kullanımı: Eğer bir sınıfın üye fonksiyonu const olarak ifade edilirse, bu o fonksiyonun nesnedeki herhangi bir değeri değiştiremeyeceğini söyler. sabit fonksyonların içinde sabit olmayan bir fonksiyon kullanılamaz. Getter fonksiyonlar const olarak tanımlanmalıdır.

Bu fonksiyon bir sabit üye fonksiyondur. Yani içinde herhangi bir değiştirilemez ve sadece sabit fonksiyonları çağırabilir.

Const aslında bir çeşit söz vermektir. Ancak const değişkeni değiştirmenin yolları vardır. Eğer sadece söz ile kalmayıp asla değiştirilmemesini istiyorsak, constexpr anahtar kelimesini kullanmamız gerekir.

Sayfalar: 1 2

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir